Localitatea Burlacu din raionul Cahul, un sat frumos cu posibilități reale de dezvoltare, inclusiv în interesul locuitorilor, nu este în stare să ofere condiții elementare necesare populației: apă potabilă în gospodării! O bună parte de săteni locuiesc fără acces la apă și canalizare, problemă despre care s-a scris nu o dată. Nu pot rămâne indiferentă față de faptul că familii cu copii mici, chiar și câte 4 copii de vârstă școlară, nu sunt aprovizionate cu apă.
În același timp, majoritatea consilierilor consideră corect și a votat pentru cheltuirea fondurilor pentru reparația capitală a birourilor primăriei, în Proiectul Satul European. Un sat fără apă potabilă la robinet, dar cu confort în primărie...
Însă această problemă, discutată pe parcursul ultimilor ani, așa și nu schimbă poziția primarului, Mihail Munteanu, aflat la al 5-lea mandat, care nu o dată a promis că se vor lua măsuri pentru asigurarea cu apă a populație, dar nu a întreprins nimic. Ba mai mult, aflăm că alte echipamente au fost furate, încât asigurarea cu apă să fie întârziată. Oamenii se plâng, primarul parcă „tresare”, dar nimic nu se schimbă.
Oamenii trăiesc într-un „sat european” fără apă în gospodării, în schimb primăria e cu reparație, mobilier nou, după ce a înlocuit mobilierul vechi care vechi nu era, cu aparate de aer condiționat și alte comodități moderne. Așa că putem să tragem concluzia ce este importat pentru conducerea comunității.
Notă: sesizarea nu reprezintă un material jurnalistic. Centrul de Investigații Jurnalistice nu este autorul sesizării. Informația reprezintă doar opinia autorului sesizării. În caz de dezacord, persoana vizată este în drept să vină cu o reacție, iar instituția noastră o va publica pe acceași platformă și o va trata în condiții egale.
Comments