Milioane nedeclarate la un fost funcționar la Administrația Națională a Penitenciarelor, garant al complicelui lui Andronachi într-un dosar din Frauda Bancară

Ilie Gulca
23/01/2024
Foștii soți Igor Eșanu și Rodica Rusu

Igor Eșanu, garant al eliberării din arest preventiv a complicelui lui Vladimir Andronachi, Mihail Blonschi, într-un dosar din Frauda Bancară, a admis scăpări în declarația de avere în valoare de milioane de lei. Autoritatea Națională de Integritate (ANI) a depistat o diferență de milioane între averea dobândită și cea declarată în perioada 2016-2019 de fostul funcționar al Administrației Naționale a Penitenciarelor și fosta sa soție - jurnalista și activista fostului Partid Șor, Rodica Rusu.

Igor Eșanu figurează, alături de arhimandritul Nectarie, stareț al Mănăstirii Horești din raionul Ialoveni, printre persoanele care au depus garanție pentru eliberarea lui Mihail Blonschi, complicele lui Vladimir Andronachi în Frauda Bancară.

El a exercitat funcția de manager al Unității de implementare a Proiectului de construcție a penitenciarului din Chișinău în perioada 4 iulie 2014 – 11 ianuare 2021.

ANI a stabilit pentru perioada 1 august 2016 - 31 decembrie 2019 o diferență în mărime de 2.668.951 de lei între averea dobândită, veniturile obținute și cheltuielile realizate de Eșanu și membrii familiei sale, precum și caracterul nejustificat al deținerii acestei averi.

De asemenea, inspectorul de integritate a constatat pentru perioada 4 iulie 2014 - 31 decembrie 2016 o diferență în mărime totală de 844.667 de lei între proprietatea dobândită și veniturile obținute de acesta și familia sa.

Până în 2021, el a fost căsătorit cu jurnalista și specialista pe relații publice la SRL Avia Invest, Rodica Rusu. În prezent, Igor Eșanu este într-o relație cu jurnalista Rodica Ciorănică.

Rodica Rusu a candidat la funcția de deputat pe lista Partidului Șor la alegerile parlamentare din 2019. Într-un articol publicat într-o revistă despre familie, jurnalista Rodica Rusu relata în 2017 despre felul în care soții Eșanu își petreceau timpul liber.

„Călătorim destul de des, în limita timpului liber. De când s-a născut, M. a fost întotdeauna cu noi. Noi adorăm călătoriile și se pare că și M. este pe aceeași undă. Destinațiile preferate sunt spre Europa. Acolo unde istoria, cultura și frumosul se întâlnesc. Dar explorăm cu drag și noi orizonturi”, relatat jurnalista.  

La cele constatate de ANI, Igor Eșanu a recunoscut că a depistat mai multe neconcordanțe și date neincluse în declarațiile de avere și, din această cauză, informațiile prezentate nu reflectă situația reală dintre venituri și cheltuieli în perioada supusă controlului.

„În tabel, nu au fost incluse veniturile obținute atât de mine, cât și de XXXXX, obținute în perioada în care a activat în cadrul Media M1, Avia Invest și alte proiecte mediatice... La fel, în tabel nu au fost reflectate veniturile obținute din darea în arendă a terenurilor și bunurilor imobile aflate în proprietatea dnei XXXXX”, a spus el.

„Nu sunt indicate corect și exact veniturile ce au provenit din contractele de autor. Din informația prezentată, constatăm faptul că nu au fost luate în vedere nici veniturile sau economiile personale obținute până la înregistrarea căsătoriei cu XXXXX, inclusiv a donațiilor obținute din evenimentele de familie – nuntă, botezul copiilor, zile de naștere etc.”

Ilie Gulca
23/01/2024




Textele de pe pagina web a Centrului de Investigații Jurnalistice www.anticoruptie.md sunt realizate de jurnaliști, cu respectarea normelor deontologice și sunt protejate de dreptul de autor. Preluarea textelor știrilor și a investigațiilor jurnalistice se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agenții, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat de pe www.anticoruptie.md în primul alineat, iar în cazul posturilor de radio și TV – se citează obligatoriu sursa.

Preluarea integrală a textelor se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil semnat cu Centrul de Investigații Jurnalistice.



Follow us on Telegram

Comentarii