Procurorul general, Ion Munteanu, despre cazul „Gorgan”: „De ce noi nu am știut despre acest fapt mai înainte?”

Anticoruptie.md
07/06/2024
facebook.com/procuratura.generala

Procuratura va cerceta informațiile privind colaborarea dintre fostul șef al Statului Major al Armatei Naționale, Igor Gorgan, cu serviciile de spionaj ale Federației Ruse, inclusiv din perspectiva lipsei de acțiune din partea Serviciului de Informații și Securitate și a Ministerului Apărării. Este declarația făcută de procurorul general, Ion Munteanu, în cadrul emisiunii „În Profunzime”, de la ProTV. 

Munteanu a precizat că Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) s-a autosesizat în privința informațiilor cu privire la legăturile lui Gorgan cu GRU abia după ce acestea au apărut în presă. 

„Nu vreau să fac concluzii pripite. Eu îmi pun întrebarea de ce PCCOCS care este responsabilă de aceste investigații trebuie să afle din presă despre acest caz. Eu au precizat că PCCOCS s-au sesizat în urma difuzării în surse media informației respective. Imediat am solicitat confirmarea autenticității informației respective de la SIS. O parte din informații noi le-am recepționat azi, iar în anumite aspecte suntem în colaborare în continuare pentru a avea mai multă claritate”, a precizat procurorul general.

PCCOCS va verifica veridicitatea informațiilor, iar dacă acestea se vor adeveri, atunci Igor Gorgan ar putea fi cercetat inclusiv sub aspectul trădării de patrie, susține procurorul general.

„Scopul investigației actuale este să confirmăm în ce măsură sunt autentice informațiile și în ce măsură aceste mesaje într-adevăr au dus atingeri în interesul statului Republica Moldova. Aceasta este etapa la care PCCOCS se află la moment în investigația dată. (...) La moment suntem la etapa de investigație, nu suntem la etapa de pornire a unui dosar penal. (...) A doua parte a investigației va fi să înțelegem de ce au fost tolerate atâtat timp asemenea fapte, atâta timp cât avem organe pentru combaterea și contracararea la astfel de fenomene. Nu este responsabilitatea procuraturii pentru a contracara astfel de situații. Procuratura urmează să califice și să interpreteze acțiunile în raport cu legea penală”, a mai declarat Ion Munteanu.

Miercuri, 5 iunie, portalul The Insider a publicat corespondența de pe Telegram a fostului șef al Statului Major al Republicii Moldova Igor Gorgan, cu „curatorul” său de la GRU, colonelul Alexei Makarov. Potrivit investigației, Gorgan ar fi raportat în mod regulat despre situația politică internă din Republica Moldova și ar fi transmis date despre vizitele reprezentanților Ministerului ucrainean ai Apărării.

La câteva ore distanță de la apariția informațiilor, președinta Maia Sandu i-a retras distincțiile de stat oferite fostului șef al Marelui Stat Major al Armatei moldovenești, Igor Gorgan. Este vorba despre distincțiile „Meritul Militar”, și „Credință Patriei”. Totodată, lui Gorgan i-au fost retrase și gradele militare.

De asemenea, și UNHCR MOLDOVA, agenția ONU pentru Refugiați, l-a suspendat pe Gorgan din funcția de șef al securității instituției. În același timp, Ministerul Apărării a anunțat că verifică datele, de comun cu responsabili din cadrul altor instituții ale statului.

Anticoruptie.md
07/06/2024




Textele de pe pagina web a Centrului de Investigații Jurnalistice www.anticoruptie.md sunt realizate de jurnaliști, cu respectarea normelor deontologice și sunt protejate de dreptul de autor. Preluarea textelor știrilor și a investigațiilor jurnalistice se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agenții, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat de pe www.anticoruptie.md în primul alineat, iar în cazul posturilor de radio și TV – se citează obligatoriu sursa.

Preluarea integrală a textelor se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil semnat cu Centrul de Investigații Jurnalistice.



Follow us on Telegram

Comentarii