Cu drapelele așa zisei rmn și pancarte, sute de persoane au protestat în stânga Nistrului. Participanții spun că autoritățile de la Chișinău blocează livrarea gazului în regiune. De departe, acțiunea pare una organizată. Manifestanții flutură drapele nou-nouțe, iar pancartele cu mesaje critice la adresa autorităților constituționale sunt tipărite și confecționate special. Guvernul declară că Tiraspolul continuă să dezinformeze și să se opună deblocării situației din regiune.
Câteva sute de locuitori din Bender, Rîbnța și Dubăsari, au protestat la ieșirea din orașe. Conform presei din regiune, „participanții își exprimă nemulțumirea față de încercările autorităților moldovenești de a prelungi criza energetică din Transnistria”.
La protest ar fi participat și pretinsul lider de la Tiraspol, Vadim Krasnoselski. Imagini de la manifestație au fost postate de canalul afiliat regimului separatist, novostipmr.com.
Guvernul a subliniat că acțiunea de protest face parte din „agenda deja cunoscută” a Tiraspolului. Mai exact, manifestația ar avea drept scop crearea unor „tensiuni și a escalada situația de securitate”.
„Cunoaștem din experiența altor proteste din regiune că acestea sunt coordonate de așa zisele autorități dirijate de Moscova”, susține purtătorul de cuvânt al Guvernului, Daniel Vodă. Oficialul a menționat că Guvernul va reveni mai târziu cu un comentariu mai detaliat.
Krasnoselski a declarat recent că autoritățile de la Chișinău ar împiedica livrarea gazelor către regiunea transnistreană. În replică, Birou lpentru Reintegrare a menționat că Tiraspolul a refuzat ajutorul propus.
Mai mult, Tiraspolul a blocat, unilateral, discuțiile privind mecanismele de oferire a ajutorului umanitar locuitorilor din stânga Nistrului, dar și modalităților prin care regiunea transnistreană ar putea fi asigurată cu gaze.
Presa din Rusia scria că livrarea gazelor va fi asigurată nu prin Turkish Stream, ci prin achiziționarea de gaz pe piața spot europeană, cu ajutorul unei companii intermediare. Costurile în acest caz ar fi acoperite de bugetul rus, a confirmat purtătorul de cuvânt al Președinției ruse, Dmitri Peskov.
Rușii anunțau că au identificat și compania intermediară din Republica Moldova - Natural Gaz D.C. Aceasta urma să asigure o achiziție de gaz în perioada ianuarie-aprilie într-un volum de aproximativ 3 milioane de metri cubi pe zi. Informația a fost confirmată de coproprietarul Natural Gaz D.C., Arcadie Vicol, care a fost invitat la Serviciul de Informații și Securitate (SIS) pentru explicații.
Pe 20 ianuarie, pretinsul lider de la Tiraspol, Vadim Krasnoselski, susținea că este de acord cu soluțiile propuse de Chișinău. Acesta a menționat că este gata să accepte propunerea președintei Maia Sandu și a altor funcționari din dreapta Nistrului de furnizare a gazului de către compania Moldovagaz.
Krasnoselski preciza că, pe 18 ianuarie 2025, Tiraspoltransgaz a transmis o notă către Moldovagaz, în care confirmă că acceptă livrarea gazului natural către regiunea transnistreană.
„Toată lumea încearcă să stoarcă maximum dividende și vorbesc despre un fel de geopolitică, gândindu-se la conspirații secrete și așa mai departe. Înțelegeți, nu există nicio conspirație. Există doar apartamente reci pentru oameni. Nu mai faceți politică acolo unde nu este nevoie. Dați căldură oamenilor. Potrivit dumneavoastră, Moldovagaz are dreptul și poate îndeplini funcțional acest lucru. Tiraspoltransgaz garantează plata pentru livrarea gazului”, a dat asigurări Krasnoselski.
Textele de pe pagina web a Centrului de Investigații Jurnalistice www.anticoruptie.md sunt realizate de jurnaliști, cu respectarea normelor deontologice și sunt protejate de dreptul de autor. Preluarea textelor știrilor și a investigațiilor jurnalistice se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agenții, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat de pe www.anticoruptie.md în primul alineat, iar în cazul posturilor de radio și TV – se citează obligatoriu sursa.
Preluarea integrală a textelor se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil semnat cu Centrul de Investigații Jurnalistice.
Comentarii