Maia Sandu, la Copenhaga: Pe 28 septembrie ,,nu au fost alegeri obișnuite, ci un test pentru democrația aflată sub atac”

Crina Dumitriu
02/10/2025
Captură

Maia Sandu, aflată la Copenhaga, la Summitul Comunității Politice Europene, a declarat în fața jurnaliștilor că pe 28 septembrie, în Republica Moldova, alegerile parlamentare „nu au fost alegeri obișnuite, ci un test pentru democrația aflată sub atac”. Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a participat joi, 2 octombrie, la Summitul Comunității Politice Europene, desfășurat la Copenhaga, Regatul Danemarcei, țară care deține și președinția rotativă a Consiliului Uniunii Europene.

,,Pe 28 septembrie, cetățenii Republicii Moldova au votat clar pentru Europa, în ciuda unei masive interferențe din partea Rusiei. Nu au fost alegeri obișnuite, ci un test pentru democrația aflată sub atac, iar cetățenii moldoveni au trecut acest test cu succes”, a spus președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, presei prezente la Summitului Comunității Politice Europene de la Copenhaga.

„Am venit la summitul Comunității Politice Europene cu un mandat puternic de la cetățeni de a avansa aderarea Republicii Moldova la Uniunea Europeană”, a menționat Președinta Maia Sandu. 

Evenimentul, găzduit de Prim-ministra daneză, Mette Frederiksen, a reunit 53 de lideri europeni – șefi de stat și de guvern, alături de reprezentanți ai instituțiilor europene. În deschiderea lucrărilor, Președinta Maia Sandu a subliniat sprijinul clar exprimat de cetățenii Republicii Moldova la alegerile parlamentare din 28 septembrie pentru integrarea europeană. Șefa statului a împărtășit, totodată, experiența autorităților în combaterea ingerințelor externe la adresa proceselor democratice. 

În marja summitului, Președinta Maia Sandu a găzduit o reuniune cu mai mulți parteneri ai Republicii Moldova, la care au participat Președintele Franței, Emmanuel Macron, Președintele României, Nicușor Dan, Prim-ministrul Poloniei, Donald Tusk, precum și liderii instituțiilor europene: Președintele Consiliului European, António Costa, Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen și Înaltul Reprezentant pentru Afaceri Externe și Politica de Securitate, Kaja Kallas. Liderii europeni și-au reafirmat sprijinul ferm pentru Republica Moldova, parcursul său european și consolidarea dezvoltării economice.

„Partenerii noștri apreciază fermitatea cu care moldovenii au apărat democrația și au rezistat încercărilor de interferență. Vom continua să muncim împreună pentru ca Moldova să devină parte a Uniunii Europene, asigurând dezvoltarea țării, pacea și securitatea”, a menționat Președinta Maia Sandu, după reuniune.

De asemenea, la Copenhaga, șefa statului a avut întrevederi bilaterale cu Președintele Ciprului, Nikos Christodoulides, cu Președintele Lituaniei, Gitanas Nausėda.  Șefa statului s-a întâlnit cu Premierul Belgiei, Bart De Wever, Premierul Finlandei, Petteri Orpo, Premierul Irlandei, Micheál Martin. Discuțiile s-au concentrat pe aderarea Republicii Moldova la Uniunea Europeană, dezvoltarea economică și consolidarea păcii și securității pe continent.

Președinta Maia Sandu a avut o întrevedere cu gazda evenimentului, prim-ministra Danemarcei, Mette Frederiksen, cu care a discutat despre procesul de aderare a Republicii Moldova la Uniunea Europeană. Șefa statului s-a întâlnit, de asemenea, cu Președintele Ucrainei, Volodymyr Zelenskyy. Cei doi lideri au discutat despre parcursul european, consolidarea securității regionale și restabilirea unei păci durabile în Ucraina. Dezvoltarea relațiilor economice bilaterale a fost în centrul discuțiilor cu Președintele Azerbaidjanului, Ilham Aliyev. 

Comunitatea Politică Europeană (CPE) a fost creată la inițiativa Președintelui Franței, Emmanuel Macron, și are drept obiectiv promovarea dialogului politic, întărirea cooperării și consolidarea securității, stabilității și prosperității pe continent. Următoarea reuniune a CPE va avea loc în Armenia, în primăvara anului 2026.

Crina Dumitriu
02/10/2025




Textele de pe pagina web a Centrului de Investigații Jurnalistice www.anticoruptie.md sunt realizate de jurnaliști, cu respectarea normelor deontologice și sunt protejate de dreptul de autor. Preluarea textelor știrilor și a investigațiilor jurnalistice se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agenții, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat de pe www.anticoruptie.md în primul alineat, iar în cazul posturilor de radio și TV – se citează obligatoriu sursa.

Preluarea integrală a textelor se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil semnat cu Centrul de Investigații Jurnalistice.



Follow us on Telegram

Comentarii