„Precizăm că, în cursul anului 2021, în adresa Președinției Republicii Moldova au fost depuse cereri de grațiere de către persoana condamnată, precum și de către Procuratura Generală. La recomandarea Comisiei pentru problemele grațierii persoanelor condamnate pe lângă Președintele Republicii Moldova, persoana a fost grațiată în 2022. În urma examinării documentelor și a informațiilor suplimentare, devenite cunoscute ulterior, s-a decis revocarea Decretului menționat. Președinția Republicii Moldova reafirmă angajamentul de a acționa cu transparență și în strictă conformitate cu legea, ori de câte ori apar elemente noi care impun reevaluarea unor decizii”, se arată într-un comunicat al Președinției.
Potrivit documentelor, Șepeli a fost condamnat în 2017 pentru tentativă de producere și distribuire ilegală de substanțe narcotice în proporții deosebit de mari. În 2019, Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani, a admis transferul acestuia pentru executarea pedepsei în Republica Moldova, stabilind pedeapsa de 11 ani de închisoare în penitenciar de tip închis.
Ulterior, prin Decretul nr. 418-IX din 11 aprilie 2022, Șepeli a fost grațiat, cu aplicarea perioadei de probațiune.
Graţierea se acordă în temeiul cererilor depuse de condamnaţi, de rudele apropiate ale acestora, de deputaţi în Parlament, de autorităţile administraţiei publice locale, de asociaţii obşteşti, de avocaţii care au participat la examinarea cauzelor în care s-au pronunţat sentinţe de condamnare la detenţiune pe viaţă şi a cauzelor privind minorii. Mai pot depune cereri administraţia întreprinderilor, instituţiilor şi organizaţiilor în care au lucrat anterior persoanele condamnate.

