VIDEO// Replica magistratului care a anulat ordonanţa de neîncepere a urmăririi penale în privinţa jurnaliştilor de la CIJM // Ce arată încheierea semnată de magistrat
Judecătorul de instrucţie, Victor Răţoi, care a anulat ordonanţa de neîncepere a urmăririi penale în privinţa jurnaliştilor de la Centrul de investigaţii Jurnalistice din Moldova (CIJM), care au realizat şi au publicat o anchetă despre averile procurorului Igor Popa, susţine că nu a obligat procurorii să pornească urmărirea penală.
„În calitate de judecător nu am obligat pe nimeni să pornească urmărirea penală. Nici nu am astfel de competenţe. Unica rugăminte pe care o am e să vă documentaţi înainte de a face ştiri. Am anulat ordonanţa de neîncepere a urmăririi penale, dar asta nu înseamnă că s-a dispus începerea urmăririi penale. S-a solicitat doar că procurorul să înlăture nişte chestiuni care lipsesc la emiterea ordonanţei respective. Asta-i tot. Noi operăm în fiecare zi cu foarte multe dosare. Nu ştiu de ce tocmai aici... , a declarat Victor Răţoi.
Întrebat de ce s-a examinat petiţia în lipsa părţilor interesate, magistratul a declarat că în cazul dat nu ar exista părţi interesate: „Sunt chestiuni juridice. Nu am avut intenţia să vă eliberz niciun act. Nu am dreptul să o fac. Risc să încalc alte prevederi legale şi atunci din alt punct de vedere am să fiu sancţionat”, s-a justificat Răţoi.
Magistratul a mai recunoscut că a fost coleg cu Igor Popa în Procuratura Generală, dar nu a fost „decât coleg”.
În încheierea semnată de Victor Răţoi la 27 ianuare, a fost admisă plângerea Alei Popa privind refuzul procurorilor de a începe urmărirea penală şi declarată nulă ordonanţa procurorului de neîncepere a urmăririi penale în privind Centrului de Investigații Jurnalistice și a echipei care a lucrat la investigația jurnalistică. Magistratul şi-a argumentat decizia. dând curs celor invocate în plângerea semnată de Ala Popa, că activistul Anatol Mătăsaru ar pretinde că este în relaţii conflictuale cu dânsa, iar investigaţiile efectuate nu s-ar referi doar la procurorul Igor Popa, dar şi în privinţa ei. În încheiere se mai menţionează că procurorii nu au stabilit care au fost datele acumulate şi expuse public „prin pretinsa investigaţie jurnalistică”.
Prin această încheiere, pe care o publicăm mai jos, magistratul „obligă procurorul să lichideze încălcările depistate ale drepturilor petiţionarului”, făcând referire la articole din Codul Penal. Experți în materie de drept susțin că magistratul ar face astfel presiuni indirecte asupra procurorului ca să găsească dovezi pentru inițierea unui dosar penal împotriva Centrului de Investigații Jurnalistice.
Investigația jurnalistică scoate la inveală faptul că procurorul Igor Popa, șef al oficiului Ciocana al Procuraturii municipiului Chișinău, anterior fost procuror general adjunct, nu a indicat în declarația pe avere imobilele pe care le utilizează. El a recurs la un divorț cu soția sa, după care pe numele ei au fost înscrise imobilele respective. Jurnaliștii au arătat în ancheta jurnalistică că procurorul locuiește împreună cu soția sa și copiii în acel imobil, unul de lux din centrul Chișinăului. La sfârșitul anului 2021, procurorii anticorupţie au pornit două dosare penale pe numele lui Igor Popa, pentru fals în declarații și îmbogățire ilicită, ambele dosare având la bază informațile din investigația jurnalistică.
După publicarea anchetei, Ala Popa a depus o plângere la poliţie. Procesul penal cu nr. 20200101462 din 4 noiembrie 2020 a fost examinat prin prisma prevederilor art. 177 din Codul penal, conform căruia legiuitorul stabilește răspunderea penală pentru „încălcarea inviolabilității vieții personale”, adică „culegerea ilegală sau răspândirea cu bună-știință a informațiilor, ocrotite de lege, despre viața personală, ce constituie secret personal sau familial al altei persoane, fără consimțământul ei.
La 20 septembrie 2021, procurorul Sergiu Harea de la Procuratura Centru a semnat ordonanța de neîncepre a urmaririi penale în cazul Centrului de Investigații Jurnalistce. El a acceptat raportul cu propunerea de a nu începe urmărirea penală, prezentat de ofițerul de urmărire penală al Secției urmărire penală a Inspectoratului de poliție Centru al Direcției de poliție a municipiul Chișinău, Mihaela Crulicovschi. Motivul pentru a nu porni urmărirea penală în cadrul procesului penal nr. 20200101462 a fost că „fapta nu întrunește elementele infracțiunii”.
După decizia luată de Victor Răţoi, mai multe redacţii, organizaţii neguvernamentale şi instituţii ale statului s-au solidatizat cu CIJM.
Textele de pe pagina web a Centrului de Investigații Jurnalistice www.anticoruptie.md sunt realizate de jurnaliști, cu respectarea normelor deontologice și sunt protejate de dreptul de autor. Preluarea textelor știrilor și a investigațiilor jurnalistice se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agenții, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat de pe www.anticoruptie.md în primul alineat, iar în cazul posturilor de radio și TV – se citează obligatoriu sursa. Preluarea integrală a textelor se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil semnat cu Centrul de Investigații Jurnalistice.
Abonează-te
