Rușii pregătesc o nouă ofensivă asupra orașului Slaviansk, regiunea Donețk, după ce apărătorii ucraineni le-au zădărnicit planurile la Severodonețsk din regiunea Lugansk. Concluzia se cuprinde în raportul Institutului American pentru Studiul Războiului (ISW). Totodată, din cauza epuizării resurselor la Severodonețk, armata rusă încearcă să-și intensifice atacurile în Zaporojie.
"Artileria rusă, combinată cu unități mici de infanterie, rămâne insuficientă pentru a avansa în Severodonețk. Trupele ruse au continuat să se pregătească pentru o ofensivă asupra orașului Slaviansk și la vest de Liman", se arată în raport.

Potrivit analiștilor, militarii ruși se concentrează pe consolidarea pozițiilor defensive de-a lungul direcției sudice, în urma recentelor contraatacuri reușite ale trupelor ucrainene de-a lungul frontierei regionale Herson-Mykolaiv.
„Trupele ruse efectuează probabil bombardamente de artilerie sub steag străin, pe teritoriul controlat temporar. Scopul acestor acțiuni este de a descuraja ucrainenii și a crea ostilitate față de Forțele Armate ale Ucrainei", punctează analiștii.
Institutul American pentru Studiul Războiului notează că Kremlinul încearcă să găsească mijloace legale pentru a-i pedepsi pe „disidenții militari” și pe cei care refuză să se mobilizeze, deoarece definirea conflictului din Ucraina ca „operațiune militară specială” exclude măsurile punitive legitime care pot fi aplicate în timpul războiului oficial declarat.
Probabil, regimul Putin vrea să folosească procesele legate de crimele de război împotriva militarilor ucraineni capturați, în special apărătorii de la Mariupol. Aceste procese pot fi folosite de țara de ocupație pentru a consolida controlul asupra teritoriilor ocupate și pentru a demoraliza apărătorii ucraineni.
Anterior, analiștii au sugerat că acțiunile pro-ucrainene din teritoriile ocupate temporar stopează planurile Rusiei de anexare și control administrativ la scară largă.
Textele de pe pagina web a Centrului de Investigații Jurnalistice www.anticoruptie.md sunt realizate de jurnaliști, cu respectarea normelor deontologice și sunt protejate de dreptul de autor. Preluarea textelor știrilor și a investigațiilor jurnalistice se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agenții, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat de pe www.anticoruptie.md în primul alineat, iar în cazul posturilor de radio și TV – se citează obligatoriu sursa.
Preluarea integrală a textelor se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil semnat cu Centrul de Investigații Jurnalistice.
Comentarii