Autoritățile centrale vor contesta în instanță hotărârea Adunării Populare a Găgăuziei, care a stabilit o nouă dată pentru organizarea alegerilor pentru legislativul de la Comrat. Este opinia oficială, exprimată de șeful Oficiului teritorial al Cancelariei de Stat în UTA Găgăuzia, Serghei Cernev.
Cernev spune că decizia Comratului de a organiza alegeri în data de 21 iunie nu este conformă legislației naționale, așa cum deputații din regiune nu aveau dreptul să constituie o Comisie Electorală Centrală în UTA Găgăuzia și nu Consiliul Electoral Central al Găgăuziei, așa cum prevăd modificările Codului Electoral al Republicii Moldova.
„Dacă urmăm litera legii, ei nu aveau competența să adopte o astfel de decizie”, citează IPN.
Serghei Cernev nu a exclus că, pentru depășirea divergențelor, Adunarea Populară a Găgăuziei ar putea apela la Parlamentul Republicii Moldova pentru a identifica o soluție. O altă opțiune ar fi organizarea alegerilor de către Comisia Electorală Centrală a Republicii Moldova, a mai spus Cernev, pentru sursa citată.
Adunarea Populară a Găgăuziei a decis constituirea unui nou organ electoral și a stabilit data alegerilor pentru 21 iunie. În același timp, Ministerul Justiției a sesizat Curtea Constituțională în legătură cu atribuțiile autorităților din Găgăuzia în organizarea alegerilor și numirea conducerii instituțiilor de forță.
Adunarea Populară a Găgăuziei a transmis un apel secretarului general al Organizației pentru Securitate și Cooperare în Europa (OSCE), Feridun Sinirlioglu. Scrisoarea a fost semnată de vicepreședintele Adunării Populare a Găgăuziei, Gheorghe Leiciu. În timp ce Comratul cere relansarea dialogului cu autoritățile centrale, dar în formă mai extinsă, speakerul Igor Grosu a declarat că blocajul electoral din UTA Găgăuzia e unul provocat de politiceni afiliați lui Ilan Șor și administrației de la Kremlin.
Speakerul Igor Grosu a declarat că blocajul din UTA Găgăuzia i-ar avea în spate pe actualii exponenți ai puterii regionale, ghidați din umbră de Ilan Șor și aliații săi din cadrul adminstrației Putin. Situația a apărut după desființarea Biroului Electoral Central al regiunii.
„Pentru corectitudine, haideți să spunem că anume colegii din Găgăuza au creat blocajul. Ei au desființat biroul electoral central. Ei au luat decizia prin care adunarea, fiind în demisie, nu poate adopta decizii. Acolo-i mânuța lui Șor și a prietenilor lor de la Kremlin. Acolo mânuța lor încă este prezentă”, a declarat Grosu, pentru reprezentanții mass-media.
Grosu mai spune că autoritățile centrale vor insista ca scrutinul din regiunea să fie organizat în corespundere cu legislația Republicii Moldova.
„Răspunsul este foarte clar. Se face conform legii, legislației Republicii Moldova, aici trebuie să fie claritate. Guvernul a luat decizia, deci mingea vine în teritoriul Parlamentului, și eu tare-mi doresc, la următoarea ședință, să fie totul bine”, a adăugat Grosu.
Legislativul a stabilit componența nominală a grupului de lucru parlamentar pentru asigurarea, în cadrul normelor constituţionale, a funcţionalităţii unităţii teritoriale autonome Găgăuzia şi a prevederilor legislative ale Republicii Moldova în raport cu statutul special al UTA Găgăuzia.
Grupul de lucru este o platformă de dialog permanent între Parlamentul Republicii Moldova și Adunarea Populară a Găgăuziei. Acest instrument de colaborare a fost instituit în 2015, iar grupul de lucru este constituit dintr-un număr egal de legiuitori din Chișinău și Comrat.
Această opinie a fost împărtășită de participanții la Clubul de presă cu subiectul „Alegerile din UTA Găgăuzia: între criza juridică și factorii de destabilizare”, organizat de Centrul de Investigații Jurnalistice din Moldova. Experții au menționat că autoritățile de la Chișinău sunt gata să susțină intențiile bune de la Comrat, doar că în Adunarea Populară nu există deocamdată un consens.
Textele de pe pagina web a Centrului de Investigații Jurnalistice www.anticoruptie.md sunt realizate de jurnaliști, cu respectarea normelor deontologice și sunt protejate de dreptul de autor. Preluarea textelor știrilor și a investigațiilor jurnalistice se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agenții, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat de pe www.anticoruptie.md în primul alineat, iar în cazul posturilor de radio și TV – se citează obligatoriu sursa.
Preluarea integrală a textelor se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil semnat cu Centrul de Investigații Jurnalistice.
Comentarii