Rachete ruseşti, în apropiere de frontiera cu Republica Moldova. Regiunea Viniţa, bombardată din nou

Julieta Saviţchi
08/08/2022
MSNBC News

Armata rusă a lansat, duminică noapte, un atac cu rachete asupra regiunii Viniţa din Ucraina, care se mărgineşte cu Republica Moldova. Presa ucraineană anunţă că ruşii au ţintit obiectivele militare din regiune şi că sunt victime şi distrugeri.

Atacul de la Viniţa a fost confirmat de Comandamentul forțelor aeriene ale Ucrainei pe pagina oficială de pe Facebook.

„În seara zilei de 7 august, rușii au felicitat aviația cu ocazia zilei profesionale. Din păcate, mai multe rachete au fost ţintite asupra unităţilor militare din regiunea Viniţa. Sunt victime. Tipul de rachete se stabileşte”, se arată în nota Comandamentului forțelor aeriene ale Ucrainei. Autorităţile ucraine susţin că asupra regiunii au fost lansate trei rachete.

Acesta este al patrulea atac cu rachete ruseşti asupra regiunii Viniţa de la începutul războiului în Ucraina. În urma atacului din 14 iulie, au fost ucise cel puţin 22 de persoane, printre care trei copii.

Julieta Saviţchi
08/08/2022




Textele de pe pagina web a Centrului de Investigații Jurnalistice www.anticoruptie.md sunt realizate de jurnaliști, cu respectarea normelor deontologice și sunt protejate de dreptul de autor. Preluarea textelor știrilor și a investigațiilor jurnalistice se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agenții, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat de pe www.anticoruptie.md în primul alineat, iar în cazul posturilor de radio și TV – se citează obligatoriu sursa.

Preluarea integrală a textelor se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil semnat cu Centrul de Investigații Jurnalistice.



Follow us on Telegram

Comentarii