Roberta Metsola, cu admirație: „Vedem Republica Moldova ca pe o țară care stă ferm în calea războiului”

Anticoruptie.md
11/11/2022
Captură video

Președintele Parlamentului European, Roberta Metsola, care se află într-o vizită oficială la Chișinău, a dat asigurări că Uniunea Europeană va sprijini în continuare Republica Moldova, care dă dovadă de verticalitate și fermitate într-un context regional extrem de dificil. La rândul ei, șefa statului, Maia Sandu, a declarat că Republica Moldova are nevoie de sprijin în următorii pași pe care îi va face spre integrarea în UE, atât pentru realizarea reformelor, cât și pentru depășirea consecințelor dramatice ale războiului din Ucraina.

Maia Sandu a mulțumit pentru spirijinul constant din partea Parlamentului European, ajutor pe care-l resimt cetățenii Republicii Moldova.

„Acest sprijin a venit atât prin aprobarea programelor de finanțare propuse de instituțiile UE, cât și prin susținerea inițiativelor democratice a societății civile și a presei independente”, a menționat șefa statului.

Președintele a mai adăugat că Republica Moldva mizează în continuare pe asistența instituțiilor europene, astfel încât procesul de democratizare a țării să nu fie compromis.

Cei doi oficiali au vorbit despre provocările regionale, iar președinta Parlamentului European, Roberta Metsola, și-a exprimat admirația pentru curajul cu care înfruntă Republica Moldova crizele generate de războiul din Ucraina.

„Vedem Republica Moldova ca pe o țară care stă ferm în calea războiului extrem de dur din țara vecină. (…) Parlamentul European a fost foarte explicit, noi trebuie să creăm o Uniune stabilă de securitate și apărare și acest lucru înseamnă să ajutăm țări precum Republica Moldova pentru a preveni o escaladare a situației. Este un semnal de amenințare pentru noi toți, că orice poate să se întâmple și trebuie să fim pregătiți pentru aceasta” a punctat președinta Parlamentului European.

Roberta Metsola a susținut un discurs de la tribuna Parlamentului.

 

Anticoruptie.md
11/11/2022




Textele de pe pagina web a Centrului de Investigații Jurnalistice www.anticoruptie.md sunt realizate de jurnaliști, cu respectarea normelor deontologice și sunt protejate de dreptul de autor. Preluarea textelor știrilor și a investigațiilor jurnalistice se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agenții, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat de pe www.anticoruptie.md în primul alineat, iar în cazul posturilor de radio și TV – se citează obligatoriu sursa.

Preluarea integrală a textelor se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil semnat cu Centrul de Investigații Jurnalistice.



Follow us on Telegram

Comentarii