„Rusia folosește gazele ca armă de război”. Gazprom întrerupe livrările către Franța

Ilie Gulca
31/08/2022

Gigantul rusesc Gazprom a anunțat că oprește din 1 septembrie livrările de gaze naturale către cea mai mare companie energetică din Franța, Engie, invocând neplata pentru furnizările anterioare.

De partea cealaltă, Engie a anunțat că a securizat volumele necesare pentru a asigura aprovizionarea clienților săi și pentru propriile necesități.

„Au fost aplicate o serie de măsuri pentru a reduce semnificativ impacturile financiare și fizice directe, care ar putea să decurcă în urma întreruperii livrărilor de gaze de către Gazpom”, se menționează într-un comunicat al Engie.

Livrările de gaze rusești către Engie au scăzut considerabil de la începutul conflictului din Ucraina, ajungând recent la doar 1,5 terawați-oră pe lună, a spus grupul francez în același comunicat de presă.

„Este foarte clar că Rusia folosește gazele ca armă de război și trebuie să ne pregătim pentru cel mai rău scenariu, cel al unei întreruperi complete a livrărilor”, a declarat ministrul francez al tranziției energetice, Agnes Pannier-Runacher, la postul de radio francez Inter.

Țările europene au fost deja anunțate că Gazprom va închide gazoductul Nord Stream 1 către Germania între 31 august și 2 septembrie pentru întreținere. Întreruperea a alimentat temerile că Rusia reduce aprovizionarea pentru a pune presiune asupra națiunilor occidentale și pentru a rupe unitatea acestora în sancționarea Rusiei pentru războiul său împotriva Ucrainei, acuzație pe care Moscova o neagă.

Întreruperea și reducerea furnizării de către Rusia a dus la creșterea prețurilor la gaze și a forțat guvernele europene să se străduiască să găsească surse alternative de aprovizionare înainte de iarnă.

Ilie Gulca
31/08/2022




Textele de pe pagina web a Centrului de Investigații Jurnalistice www.anticoruptie.md sunt realizate de jurnaliști, cu respectarea normelor deontologice și sunt protejate de dreptul de autor. Preluarea textelor știrilor și a investigațiilor jurnalistice se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agenții, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat de pe www.anticoruptie.md în primul alineat, iar în cazul posturilor de radio și TV – se citează obligatoriu sursa.

Preluarea integrală a textelor se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil semnat cu Centrul de Investigații Jurnalistice.



Follow us on Telegram

Comentarii