Şi-a trădat prietenul? Edilul de Chişinău a anunţat lansarea unui partid „pentru integrarea europeană”

Julieta Saviţchi
23/08/2022
Captură

Primarul de Chişinău, Ion Ceban, ajuns la cârma Capitalei fiind candidat al Partidului Socialiştilor, a anunţat marţi că lansează o nouă formaţiune politică, care se va numi Mișcarea Alternativă Națională.

Edilul nu a precizat ce doctrină va avea noul partid, dar a dat de înţeles că va fi unul pro-european. „Partidul care este pentru faptele făcute și contra vorbelor sterile, pentru dezvoltarea țării, renaștere și modernizare, independență și neutralitatea RM, pentru integrarea europeană”, a spus Ceban.

Primarul Capitalii a mai declarat că îşi lansează partidul lpentru a răspunde doleanţelor cetăţenilor care „așteaptă o alternativă”.

„Astăzi sunt în fața voastră pentru a vă anunța că lansăm Partidul Mișcarea Alternativă Națională. Partidul care este pentru faptele făcute și contra vorbelor sterile, pentru dezvoltarea țării, renaștere și modernizare, independență și neutralitatea RM, pentru integrarea europeană. Foarte mulți ne sună și vor să vină în echipa noastră, iar noi sunteți deschiși pentru cei care vor să muncească, pentru ca lucrurile să tindă spre bine”, a precizat şeful administraţiei publice locale din Chişinău.

Ion Ceban şi-a început cariera, în 2000, în calitate de funcţionar public la Primăria Chişinău. În 2011, ajunge deputat în Parlament pe lista Partidului Comuniştilor. În 2012, a părăsit formaţiunea pentru a adera la la proiectul politic al lui Igor Dodon, Partidul Socialiştilor.

De atunci, Ion Ceban a făcut parte din anturajul lui Dodon. La alegerile prezidenţiale din 2020, Ion Ceban şi-a luat de două ori concediu din cont propriu, lăsând la o parte treburile municipalităţii, pentru a-l ajuta pe Igor Dodon să câştige un nou mandat de şef al statului.

La 24 mai, ziua în care a fost reţinut Igor Dodon de către procurorii Anticorupţie, Ion Ceban a plecat cu familia în Italia. Edilul a scris pe Facebook că reţinerea fostului preşedinte reprezintă o strategie de PR a guvernării pentru a ascunde eșecurile. Mama edilului, consiliera socialistă Eugenia Ceban, a participat la protestele organizate în susţinerea lui Igor Dodon.

Presa a scris anterior că ar exista anumite disensiuni dintre Igor Dodon şi Ion Ceban şi că ultimul pregăteşte lansarea propriului proiect politic. Igor Dodon a declart că nu se va alătura partidului lui Ion Ceban.

Julieta Saviţchi
23/08/2022




Textele de pe pagina web a Centrului de Investigații Jurnalistice www.anticoruptie.md sunt realizate de jurnaliști, cu respectarea normelor deontologice și sunt protejate de dreptul de autor. Preluarea textelor știrilor și a investigațiilor jurnalistice se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agenții, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat de pe www.anticoruptie.md în primul alineat, iar în cazul posturilor de radio și TV – se citează obligatoriu sursa.

Preluarea integrală a textelor se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil semnat cu Centrul de Investigații Jurnalistice.



Follow us on Telegram

Comentarii