Ambasadorul cu misiuni speciale al Ucrainei, responsabil de dosarul transnistrean, Paun Rohovei, a spus luni în cadrul unei conferințe de presă organizate la Chișinău că orice cetățean al Ucrainei care încalcă legea este normal să fie tras la răspundere. Această declarație îl vizează în primul rând pe pretinsul ministru al afacerilor externe de la Tiraspol, Vitali Ignatiev, care deține pașaport ucrainean și care este investigat de autoritățile ucrainene pentru activități colaboraționiste și de încălcare a integrității teritoriale a Ucrainei.
„Ceea ce ține de responsabilitatea unor cetățeni ucraineni care locuiesc nu neapărat pe teritoriul Ucrainei. Orice cetățean al Ucrainei trebuie să înțeleagă foarte bine că, în afară de drepturi față de statul său, are și obligații, mai cu seamă, responsabilități. Dacă încalcă conștient legea, este normal să fie tras la răspundere”, a afirmat Paun Rohovei, fără să ofere numele cetățenilor vizați.
Așa-zisul ministru de externe de la Tiraspol, Vitali Ignatiev, este învinuit de comiterea infracțiunilor prevăzute de articolul 110 al Codului Penal al Ucrainei – Încălcarea integrității teritoriale și inviolabilității Ucrainei. Această infracțiune se pedepsește cu închisoare de la zece la cincisprezece ani sau închisoare pe viață, cu sau fără confiscarea bunurilor.
De asemenea, Ignatiev este bănuit de comiterea infracțiunilor prevăzute de articolul 111-1 – „Negarea publică de către un cetățean al Ucrainei a agresiunii armate împotriva Ucrainei, stabilirea și aprobarea ocupării temporare a unei părți a teritoriului Ucrainei sau apeluri publice ale unui cetățean al Ucrainei pentru a sprijini deciziile și/sau acțiunile statului agresor, formațiunilor armate și /sau administrarea de ocupație a statului agresor, pentru a coopera cu statul agresor, formațiunile armate și/sau administrarea de ocupație a statului agresor, la nerecunoașterea extinderii suveranității de stat a Ucrainei la teritoriile ocupate temporar ale Ucrainei.
Textele de pe pagina web a Centrului de Investigații Jurnalistice www.anticoruptie.md sunt realizate de jurnaliști, cu respectarea normelor deontologice și sunt protejate de dreptul de autor. Preluarea textelor știrilor și a investigațiilor jurnalistice se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agenții, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat de pe www.anticoruptie.md în primul alineat, iar în cazul posturilor de radio și TV – se citează obligatoriu sursa.
Preluarea integrală a textelor se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil semnat cu Centrul de Investigații Jurnalistice.
Comentarii