Anticoruptie.md este prima platformă online din Republica Moldova pentru semnalarea cazurilor de corupţie şi a infracţiunilor conexe.

Urmărește-ne

Știri

Vasile Tofan promite să transforme Găgăuzia în puntea economică dintre Moldova și Turcia: „Este un atu nevalorificat”

Distribuie
posts/2026/07/21/1784555885-photo-2026-07-20-15-16-35__16-29-50__675x450.jpg
Gagauzia24

Găgăuzia trebuie să devină o punte economică între Republica Moldova și Turcia, iar potențialul regiunii este „un mare atu” care nu este valorificat suficient, consideră premierul desemnat Vasile Tofan. Premierul desemnat a vorbit despre acest subiect luni, 21 iunie, în cadrul ședinței plenare a Parlamentului, în care și-a prezentat viziunea de guvernare și a fost supus întrebărilor deputaților înaintea votului de învestitură.

Răspunzând unei întrebări adresate de deputatul Grigorii Uzun, Vasile Tofan a declarat că vede Găgăuzia nu doar ca pe o regiune cu o identitate culturală distinctă, ci și ca pe un instrument strategic pentru dezvoltarea relațiilor economice cu Turcia.

„Eu cred că Găgăuzia este o mare bogăție a noastră – culturală, gastronomică – și este o mare punte spre o superputere regională, Turcia”, a spus Tofan.

Premierul desemnat a afirmat că autoritățile de la Chișinău ar trebui să colaboreze mai strâns cu liderii din autonomie pentru a consolida legăturile cu Ankara și Istanbul.

„Mi-aș dori foarte mult ca împreună cu liderii din Găgăuzia, care vorbesc limba, care înțeleg specificul cultural, să reușim să cultivăm o punte mult mai puternică cu Ankara și Istanbul”, a declarat el.

Potrivit lui Tofan, principala prioritate în relația cu Găgăuzia ar trebui să fie folosirea acestui potențial pentru dezvoltarea comerțului și atragerea investițiilor turcești.

„Dacă mă întrebați care ar fi prioritatea mea în relația cu Găgăuzia, o să fie, în primul rând, de a folosi acest mare atu pentru a construi relații mult mai dinamice, inclusiv comerciale și economice cu Turcia”, a precizat candidatul la funcția de premier.

Vasile Tofan a mai declarat că intenționează să meargă la Comrat și că nu privește problemele regiunii doar prin prisma unor rapoarte, ci prin experiența sa directă. El a menționat activitatea sa anterioară în domeniul vinificației, afirmând că a avut investiții în regiunea găgăuză. „Am mers de multe ori la Comrat. În experiența mea de vinificator am avut foarte multe vii în regiunea Găgăuzia – sute de hectare, aproape o mie de oameni angajați”, a spus Tofan.

Premierul desemnat a afirmat că cunoaște problemele cu care se confruntă autonomia, inclusiv depopularea și seceta, după ani de activitate în regiune. „Nu le cunosc din rapoarte, le cunosc pentru că în ultimii 15 ani am fost constant acolo”, a declarat Vasile Tofan.

Declarațiile au fost făcute în timpul audierilor parlamentare înaintea votului de învestitură pentru Guvernul propus de Vasile Tofan.

image

Textele de pe pagina web a Centrului de Investigații Jurnalistice www.anticoruptie.md sunt realizate de jurnaliști, cu respectarea normelor deontologice și sunt protejate de dreptul de autor. Preluarea textelor știrilor și a investigațiilor jurnalistice se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agenții, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat de pe www.anticoruptie.md în primul alineat, iar în cazul posturilor de radio și TV – se citează obligatoriu sursa. Preluarea integrală a textelor se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil semnat cu Centrul de Investigații Jurnalistice.

Tag-uri Știri
Distribuie

Abonează-te