Rânduri lungi s-au format vineri la Centrul Moldexpo, unde au început a fi cazați refugiații ucraineni. Chișinăuenii aduc lucruri de primă necesitate de care ar avea nevoie ucrainenii fungiți din calea războiului.
„Astăzi la Centrul Moldexpo chișinăuenii așteptau cu răbdare în cozi interminabile pentru a dona lucruri și bunuri de primă necesitate. Respect profund și admirație”, scrie pe pagina sa de Facebook șeful adjunct al Direcției Sănătate a Primăriei municipiului Chișinău, Boris Gîlca.
Oficialul precizează că Primăria Municipiului Chișinău și toate subdiviziunile municipale s-au mobilizat responsabil pentru gestionarea crizei refugiatilor din Ucraina. „Am pregătit strategic spatiile și condițiile la Centrul Moldexpo pentru acomodarea a 450 persoane. Avem pregătite în municipiu alte locații și obiective pentru acomodarea persoanelor refugiate - 4467 locuri pentru cazare imediată sub toate condițiile. La fel, avem în rezervă încă 4215 locuri de cazare”, spune Boris Gîlca.
În dimineața zilei de vineri Ministerul Muncii și Protecției Sociale a anunțat că a inițiat amenajarea graduală a mai multor centre pentru cazarea provizorie a cetățenilor ucraineni care, la moment, sunt adăpostiți la Centrul de plasament temporar pentru persoanele refugiate, deschis la Moldexpo.
În paralel și ministra de Interne, Ana Revenco, a anunțat în cadrul unui briefing de presă că Republica Moldova înregistrează un aflux din ce în ce mai mare de refugiați din Ucraina pe fondul invaziei rusești din această țară. „Sunt peste 24 de ore de la declararea războiului în Ucraina, iar în acest timp am activat pentru securitatea Republicii Moldova, dar și pentru unii care caută refugiu în țara noastră […] Înregistrăm un aflux de 15.816 de cetățeni care au traversat frontiera pe sens de intrare [dinspre Ucraina]”, a declarat Revenco.
Textele de pe pagina web a Centrului de Investigații Jurnalistice www.anticoruptie.md sunt realizate de jurnaliști, cu respectarea normelor deontologice și sunt protejate de dreptul de autor. Preluarea textelor știrilor și a investigațiilor jurnalistice se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agenții, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat de pe www.anticoruptie.md în primul alineat, iar în cazul posturilor de radio și TV – se citează obligatoriu sursa.
Preluarea integrală a textelor se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil semnat cu Centrul de Investigații Jurnalistice.
Comentarii