Cum va compensa Guvernul diferența de tarif pentru gazele naturale și energia termică în perioada rece a anului

Julieta Saviţchi
17/11/2021

Peste 746.000 de consumatori casnici vor fi sprijiniți de Guvern să achite tarifele pentru consumul de gaze naturale și energie termică, urmare a majorării costurilor la resursele energetice. Cabinetul de miniștri a aprobat, miercuri, avizul unic la proiectul de modificare a Legii Bugetului pentru anul 2021.

Potrivit proiectului, Guvernul va compensa diferența de tarif pentru consumul de gaze, în perioada noiembrie 2021 - martie 2022, după cum urmează: pentru primii 50 metri cubi consumați, vor fi compensate 67 la sută din diferența dintre prețul din luna de facturare și cel din luna octombrie 2021, iar pentru următorii 100 metri cubi consumați  – 50 la sută din diferența respectivă. De aceste compensații vor beneficia circa 746 mii de consumatori casnici.

Totodată, Guvernul va compensa 67 la sută din diferența dintre prețul din luna de facturare și cel din luna octombrie 2021 pentru energia termică consumată.

În proiectul de Lege privind modificarea Legii bugetul de stat pentru anul 2021, sunt prevăzute cca 210 milioane lei pentru compensarea tarifelor consumatorilor casnici de gaze naturale şi energie termică, iar pentru anul viitor este preconizată alocarea altor 900 milioane de lei.


 

Julieta Saviţchi
17/11/2021




Textele de pe pagina web a Centrului de Investigații Jurnalistice www.anticoruptie.md sunt realizate de jurnaliști, cu respectarea normelor deontologice și sunt protejate de dreptul de autor. Preluarea textelor știrilor și a investigațiilor jurnalistice se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agenții, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat de pe www.anticoruptie.md în primul alineat, iar în cazul posturilor de radio și TV – se citează obligatoriu sursa.

Preluarea integrală a textelor se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil semnat cu Centrul de Investigații Jurnalistice.



Follow us on Telegram

Comentarii