Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a semnat decretul prin care a fost modificată componența Comisiei națională pentru integrare europeană (CNIE). Decretul a fost publicat în Monitorul Oficial din ediția de vineri, 8 septembrie. Urmare a modificărilor făcute, actuala componență a Comisiei este fomată din 37 de membri. Bașcanul Găgăuziei și președintele Adunării Populare din Găgăuzia au fost excluși din comisie, fotoliile fiind completate de doi consilieri prezidențiali.
Schimbarea componenței Comisiei naționațe pentru integrare europeană a fost precedată de votul de încredere obținut de Guvernul Recean, dar și remanierele de cadre făcute la nivelul Exectivului. Așadar, poziția de vicepreședinte este ocupată de premeirul, Dorin Recean, iar cea de secretar este ocupată tot de Adrian Băluțel, doar că de această dată din poziția de șef al Cabinetului Președintelui Republicii Moldova.
În corepundere cu remanierile guvernamentale au fost operate și modificările de rigoare la capitolul membrii comisiei din partea Executivului. Ministrul de Interne, Adrian Efros i-a luat locul Anei Revenco, Veronica Sirețeanu – lui Dumitru Budianschi, iar Veronica Mihailov-Moraru – lui Sergiu Litvinenco.
În noua listă se regăsesc și consilierul prezidențial în domeniul apărării și securității naționale, secretarul Consiliului Suprem de Securitate, Stanislav Secrieru, consilierul prezidențial pentru afaceri externe și comunicare strategică, Olga Roșca, dar și secretarul general al Guvernului, Artur Mija.
Din componența CNIE au fost excluși bașcanul Găgăuziei și președintele Adunării Populare din Găgăuzia. În același timp, articolul 4 din decretul de constituire a Comisiei, conform căruia „în cazul eliberării din funcția deținută a unui sau mai multor membri ai Comisiei, atribuțiile lor in cadrul acesteia vor fi exercitate de persoanele nou-desemnate in funcțiile respective”, a fost exclus.
Textele de pe pagina web a Centrului de Investigații Jurnalistice www.anticoruptie.md sunt realizate de jurnaliști, cu respectarea normelor deontologice și sunt protejate de dreptul de autor. Preluarea textelor știrilor și a investigațiilor jurnalistice se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agenții, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat de pe www.anticoruptie.md în primul alineat, iar în cazul posturilor de radio și TV – se citează obligatoriu sursa.
Preluarea integrală a textelor se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil semnat cu Centrul de Investigații Jurnalistice.
Comentarii