Vladimir Putin se va adresa națiunii în contextul unei eventuale lovituri de stat. Informația a fost difuzată de agenția de propagandă TASS, care îl citează pe secretarul de presă al liderului de la Kremlin, Dmitri Peskov.
Agenţia de propagandă a Kremlinului TASS a anunțat încă în timpul nopții de vineri spre sâmbătă despre instituirea unor măsuri de securitate la Moscova. Primarul Moscovei, Serghei Sobianin, a declarat că în capitala rusă se iau măsuri antiteroriste, printre care controale suplimentare pe şosele, pentru a fortifica securitatea. Totul, după apelul liderului grupării paramilitare Wagner, Evgheni Prigojin, care a chemat la nesupunere și declară că intenționează să ajungă la Moscova.
Inițial, trupele Wagner au ocupat orașul Rostov și structurile militare din regiune.

Prigojin a cerut ca ministrul Apărării, Serghei Şoigu, şi şeful statului major, Valeri Gherasimov, să vină în orașul pe care l-a ocupat.
FSB a calificat declarațiile lui Prigojin ca fiind „apeluri pentru începerea unui conflict civil armat pe teritoriul rus, iar acțiunile sale sunt o „lovitură în spate” a militarilor ruși care luptă împotriva forțelor ucrainene pro-fasciste".
De altă parte, Parchetul rus a anunțat că l-a inculpat oficial pe Prigojin pentru rebeliune armată.
Textele de pe pagina web a Centrului de Investigații Jurnalistice www.anticoruptie.md sunt realizate de jurnaliști, cu respectarea normelor deontologice și sunt protejate de dreptul de autor. Preluarea textelor știrilor și a investigațiilor jurnalistice se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agenții, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat de pe www.anticoruptie.md în primul alineat, iar în cazul posturilor de radio și TV – se citează obligatoriu sursa.
Preluarea integrală a textelor se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil semnat cu Centrul de Investigații Jurnalistice.
Comentarii