Datele despre cadrele medicale vor fi agregate mai eficient, iar gestionarea deficitului de personal din sistemul de sănătate va deveni mai bine organizată. Acest lucru va fi posibil după ce Guvernul Republicii Moldova a aprobat, luni, Regulamentul Sistemului Informațional de Evidență a Resurselor Umane în Sistemul Sănătății (SI ERUSS), în contextul unui deficit estimat la aproximativ 2000 de cadre medicale medii și superioare.
Noul sistem oferă o soluție modernă pentru integrarea și actualizarea datelor despre angajații din sectorul medical, inclusiv locurile vacante, asigurând corectitudine, accesibilitate și interoperabilitate între entitățile publice și private. SI ERUSS permite instituțiilor autorizate să gestioneze eficient informațiile despre personalul medical și să genereze rapoarte esențiale pentru o planificare mai precisă a resurselor umane
De asemenea, sistemul va simplifica procesele administrative și va facilita schimbul de date privind activitatea, mobilitatea și formarea profesională a angajaților din domeniul sănătății. Acest lucru va contribui la o mai bună organizare a resurselor și la reducerea timpului dedicat birocrației.
Funcționalitățile esențiale ale SI ERUSS:
- Crearea unui registru unic electronic pentru personalul medical și farmaceutic din Republica Moldova.
- Monitorizarea în timp real a fluctuațiilor de personal.
- Planificarea resurselor umane pe baza necesităților instituțiilor medicale.
- Confirmarea autenticității actelor de studii și activității de muncă.
- Unul din destinatarii Sistemului sunt instituțiile de învățământ medical și farmaceutic responsabile de formarea resurselor umane în sănătate.
Conform datelor oficiale, sistemul medical al republicii Moldova se confruntă cu o lipsă de aproximativ 700 de medici și peste 1200 de posturi destinate personalului medical cu studii medii rămân neocupate.
În ancheta Diagnosticarea crizei de cadre medicale: care sunt cele mai afectate spitale și cum pot fi „tratate” portalul anticoruptie.md a semnalat problema deficitului de personal medical în repuiblica Moldova. Din 26 mii de asistenți medicali, câți erau în 2014, timp de zece ani au rămas cu aproape 3 mii mai puțini. Cea mai mare instituție spitalicească din Republica Moldova, Spitalul Clinic Republican Timofei Moșneaga, resimte lipsa a peste 100 de asistenți medicali. O altă instituție medicală, care deservește regiunea de nord a țării, Spitalul Clinic din Bălți, așteaptă cu brațele deschise 47 de medici, din care 18 - anesteziologi. În timp ce Ministerul Sanatății încearcă să facă domeniul mai atractiv prin majorări de salarii și îmbunătățirea condițiilor de muncă, profesioniștii susțin că este nevoie de o strategie mai amplă, care să includă cu o parte din angajamente și instituțiile care pregătesc medici.
Textele de pe pagina web a Centrului de Investigații Jurnalistice www.anticoruptie.md sunt realizate de jurnaliști, cu respectarea normelor deontologice și sunt protejate de dreptul de autor. Preluarea textelor știrilor și a investigațiilor jurnalistice se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agenții, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat de pe www.anticoruptie.md în primul alineat, iar în cazul posturilor de radio și TV – se citează obligatoriu sursa.
Preluarea integrală a textelor se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil semnat cu Centrul de Investigații Jurnalistice.
Comentarii