Maia Sandu, de Ziua Suveranității: „Avem obligația să apărăm suveranitatea, independența și pacea Republicii Moldova”

Anticoruptie.md
23/06/2026
presedinte.md

„Avem obligația să păstrăm și să apărăm suveranitatea, independența și pacea Republicii Moldova”, a declarat președinta Maia Sandu, în mesajul transmis de Ziua Suveranității, marcată anual la 23 iunie. Șefa statului a subliniat că momentul istoric din 1990 a deschis drumul Republicii Moldova spre independență și spre dreptul de a-și decide singură viitorul.

Președinta a menționat că parcursul european al Republicii Moldova își are rădăcinile în curajul generației care, la 23 iunie 1990, a adoptat Declarația de Suveranitate și a ales desprinderea de regimul sovietic.

„Acum 36 de ani, moldovenii au luptat pentru suveranitate și pentru dreptul de a-și decide soarta singuri. Peste 36 de ani, Moldova își construiește soarta cu adevărat”, a declarat Maia Sandu.

Potrivit șefei statului, eforturile și sacrificiile de atunci au făcut posibil parcursul actual al țării spre integrarea europeană, consolidarea democrației și apărarea dreptului cetățenilor de a decide direcția Republicii Moldova.

În contextul războiului Rusiei împotriva Ucrainei și al provocărilor de securitate din regiune, Maia Sandu a atras atenția că suveranitatea și independența nu sunt câștiguri definitive, ci trebuie apărate permanent.

Președinta a condamnat agresiunea Rusiei împotriva Ucrainei și tentativele Kremlinului de a distruge prin război dreptul unui stat suveran de a-și decide propriul destin.

Ziua Suveranității este marcată la 23 iunie, dată la care, în 1990, Sovietul Suprem al RSS Moldova a adoptat Declarația de Suveranitate. Documentul a consfințit supremația legilor republicii și a reprezentat unul dintre pașii decisivi spre proclamarea independenței Republicii Moldova.

La 27 august 1991, acest proces a continuat prin adoptarea Declarației de Independență, prin care Parlamentul a proclamat Republica Moldova stat suveran, independent și democratic.

Anticoruptie.md
23/06/2026




Textele de pe pagina web a Centrului de Investigații Jurnalistice www.anticoruptie.md sunt realizate de jurnaliști, cu respectarea normelor deontologice și sunt protejate de dreptul de autor. Preluarea textelor știrilor și a investigațiilor jurnalistice se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agenții, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat de pe www.anticoruptie.md în primul alineat, iar în cazul posturilor de radio și TV – se citează obligatoriu sursa.

Preluarea integrală a textelor se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil semnat cu Centrul de Investigații Jurnalistice.



Follow us on Telegram

Comentarii