„Opriți imediat bombardamentul!” Prim-ministrul Greciei a anunțat decesul a zece etnici greci în apropiere de Mariupol

Ilie Gulca
27/02/2022

Premierul grec Kyriakos Mitsotakis a declarat pe 26 februarie că zece etnici greci se numără printre cei uciși în bombardarea Mariupolului de către trupele ruse.

El a declarat acest lucru pe Twitter oficial, citat de Evropeiskaia Pravda. „Zece civili nevinovați de origine greacă au fost uciși astăzi (26 februarie – n.r.) într-un atac aerian lângă Mariupol. Opriți imediat bombardamentul!”, a declarat el.

Cu puțin timp înainte de începerea războiului la scară largă, Ministerul Afacerilor Externe al Greciei a declarat că „conflictul din Ucraina nu va avea un câștigător” și că toate părțile vor pierde și a cerut detensionare.

 

Ilie Gulca
27/02/2022




Textele de pe pagina web a Centrului de Investigații Jurnalistice www.anticoruptie.md sunt realizate de jurnaliști, cu respectarea normelor deontologice și sunt protejate de dreptul de autor. Preluarea textelor știrilor și a investigațiilor jurnalistice se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agenții, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat de pe www.anticoruptie.md în primul alineat, iar în cazul posturilor de radio și TV – se citează obligatoriu sursa.

Preluarea integrală a textelor se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil semnat cu Centrul de Investigații Jurnalistice.



Follow us on Telegram

Comentarii