Miniștrii de externe ai Republicii Moldova și Statului Israel au discutat mai multe proiecte și inițiative de colaborare între cele două state, a comunicat ministrul Afacerilor Externe, Nicu Popescu, în cadrul unui briefing. Potrivit lui, vizita la Chișinău a delegației israeliene este o ocazie importantă pentru consolidarea relațiilor bilaterale și explorarea noilor modalități de cooperare în diverse domenii.
Potrivit lui Popescu, este în proces de pregătire semnarea unui acord de liber schimb între Republica Moldova și Israel, ceea ce va permite creșterea volumului comerțului cu statul Israel. În anul 2022 volumul comerțului exterior a Moldovei cu Israel a înregistrat suma de 42 de mln de dolari, fiind în creștere cu aproape 70% față de 2021, ceea ce indică existența unui potențial important.
Autoritățile moldovenești sunt interesate să atragă investiții israeliene în economia țării, în prezent în Moldova deja activează 408 întreprinderi cu capital israelian, care au făcut investiții de circa 67 de mln de lei, a anunțat ministrul Popescu. El a spus că Republica Moldova este interesată să mărească exportul de cereale, fructe proaspete și uscate, de nuci, sucuri, covoare, precum și să achiziționăm îngrășăminte minerale.
La fel, ministrul moldovean de externe a anunțat că în scurt timp urmează a fi semnat un protocol adițional la Acordul dintre Republica Moldova și statul Israel cu privire la angajarea temporară a lucrătorilor din Republica Moldova în anumite sectoare din statul Israel. „Semnarea acestui document va elimina intermediarii și plățile excesive, va reduce costurile procesului de angajare, va ordona și legalizat aspectele acestui proces”, a spus ministrul Popescu, menționând că în Israel muncesc un număr mare de cetățeni moldoveni.
Un alt acord care va fi semnat între Republica Moldova și Israel vizează conversiunea permiselor de conducere, fiind aplicate standarde unice prin care va fi posibilă efectuarea evaluării veridicității și legalității permiselor de conducere. La fel, cei doi oficiali au discutat necesitatea și utilitatea lansării unor rute directe între Chișinău și Tel-Aviv și posibilitatea avansării privind liberalizarea roaming-ului între cele două state.
Moldova este interesată de cooperare și în sectorul transporturilor și infrastructurii drumurilor, de preluarea experienței Israelului în domeniile medicinii generale și de urgență, managementul apei, agricultură, contracararea fenomenului atacurilor cibernetice. „Am discutat și despre intensificarea cooperării dintre țările noastre pe dimensiune de securitate și apărare”, a menționat Popescu.
Ministrul Afacerilor Externe al Statului Israel, Eli Cohen, a opinal că discuțiile bilaterale ar putea aduce relațiile între cele două țări la un alt nivel. El a menționat un „proiect unic” în domeniul agriculturii, anunțând că în luna octombrie ministrul agriculturii israelian va avea o vizită în Moldova.
Oficialul israelian a vorbit despre cei circa 30 de mii de cetățeni israelieni, care vor tranzita Republica Moldova pentru a merge în localitatea ucraineană Umani, pentru a participa la un festival anual. „Va fi o operațiune majoră”, a spus el, care cu siguranță va contribui la economia Republicii Moldova.
Eli Cohen a mulțumit Guvernului Republicii Moldova care întreprinde mai multe acțiuni pentru menținerea memoriei holocaustului și pentru combaterea antisemitismului.
Ultima vizită a unui ministru israelian în Republica Moldova a avut loc în anul 2011.
Textele de pe pagina web a Centrului de Investigații Jurnalistice www.anticoruptie.md sunt realizate de jurnaliști, cu respectarea normelor deontologice și sunt protejate de dreptul de autor. Preluarea textelor știrilor și a investigațiilor jurnalistice se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agenții, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat de pe www.anticoruptie.md în primul alineat, iar în cazul posturilor de radio și TV – se citează obligatoriu sursa.
Preluarea integrală a textelor se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil semnat cu Centrul de Investigații Jurnalistice.
Comentarii