Sancțiunile UE // Active de 330 de milioane de euro ale oligarhilor ruși și susținătorilor lui Putin, înghețate în Italia

Crina Dumitriu
06/07/2023

Italia a înghețat active în valoare de peste 330 de milioane de euro, între care conturi bancare, ale 80 de persoane -  oligarhi ruși și susținători ai regimului lui Putin, de la începutul agresiunii rusești în Ucraina, în cadrul  sancţiunilor impuse de Uniunea Europeană. Despre aceasta a anunțat, în raportul său anual, făcut public la sfârșitul lunii iunie, Banca Centrală a Italiei. Acțiunile au fost operate de Divizia de Combatere a Spălării banilor din cadrul Băncii Centrale a Italiei.  UE a adoptat împotriva Rusiei, de la începutul războiului de agresiune în Ucraina, 10 pachete de sancțiuni.  

Directorul Diviziei de Combatere a Spălării banilor din cadrul Băncii italiene, Enzo Serata, a precizat, citat de Agerpres, că ultima decizie a băncii vizează sechestrarea activelor oligarhilor ruși în Italia de 2 milioane de euro, printre acestea fiind vile, iahturi şi automobile. 

Înainte de izbucnirea războiului din Ucraina, în luna februarie 2022, plajele şi porturile din Italia erau populare pentru oligarhii ruşi care au cumpăra proprietăţi în zone de lux precum lacul Como, Sardinia, Toscana şi Coasta Liguriei.

O parte dintre oligarhii ruşi vizaţi de sancţiunile europene, inclusiv magnatul metalelor Alisher Usmanov, au depus contestaţii în justiţie la deciziile de îngheţare a activelor.

În luna aprilie, un tribunal italian a transferat către Curtea de Justiţie a Uniunii Europene (CJUE) o decizie cu privire la menţinerea îngheţării unor active în valoare de peste 80 de milioane de euro, aparţinând lui Alisher Usmanov, precizează sursa citată. 

 

 

Crina Dumitriu
06/07/2023




Textele de pe pagina web a Centrului de Investigații Jurnalistice www.anticoruptie.md sunt realizate de jurnaliști, cu respectarea normelor deontologice și sunt protejate de dreptul de autor. Preluarea textelor știrilor și a investigațiilor jurnalistice se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agenții, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat de pe www.anticoruptie.md în primul alineat, iar în cazul posturilor de radio și TV – se citează obligatoriu sursa.

Preluarea integrală a textelor se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil semnat cu Centrul de Investigații Jurnalistice.



Follow us on Telegram

Comentarii