UE pregătește al șaselea pachet de sancțiuni contra Rusiei. Este vizată Sberbank, care reprezintă 37% din sistemul bancar rusesc

Ion Chișlea
27/04/2022
Ursula von der Leyen anunță un sistem de „mecanisme inteligente”,privind livrările de petrol din Rusia

Cel de al șaselea pachet de sancțiuni pe care îl pregăteşte Uniunea Europeană împotriva Rusiei va afecta sectorul bancar rusesc și va include un mecanism de embargo asupra petrolului. Detaliile au fost dezvăluite şefa Comisiei Europene, Ursula von der Leyen.

Von der Leyen a vorbit despre lucrările privind cel de-al șaselea pachet de sancțiuni anti-ruse într-un interviu pentru Bild am Sonntag. „Continuăm să studiem sectorul bancar, în special Sberbank”, a declarat șefa CE, precizând că  această bancă reprezintă 37% din sectorul bancar rusesc.

Sancțiuni de blocare au fost impuse și anterior împotriva Sberbank. Cu toate acestea, spre deosebire de alte bănci din Rusia, aceasta nu a fost deconectată de la sistemul internațional de plăți SWIFT. În Uniunea Europeană, acest lucru a fost explicat prin faptul că plățile europenilor pentru aprovizionarea cu resurse energetice din Rusia trec prin Sberbank.

Potrivit lui von der Leyen, Comisia Europeană intenționează, de asemenea, să impună un embargo petrolier. În prezent este elaborat un sistem de „mecanisme inteligente”, care va   împiedica Kremlinul să se îmbogățeasacă de pe urma prețurilor mari la petrol. 

În interviul său, von der Leyen a cerut și țărilor UE să livreze arme Ucrainei cât mai curând posibil: „Numai atunci Ucraina va putea supraviețui în lupta  aprigă împotriva Rusiei”.

Ion Chișlea
27/04/2022




Textele de pe pagina web a Centrului de Investigații Jurnalistice www.anticoruptie.md sunt realizate de jurnaliști, cu respectarea normelor deontologice și sunt protejate de dreptul de autor. Preluarea textelor știrilor și a investigațiilor jurnalistice se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agenții, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat de pe www.anticoruptie.md în primul alineat, iar în cazul posturilor de radio și TV – se citează obligatoriu sursa.

Preluarea integrală a textelor se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil semnat cu Centrul de Investigații Jurnalistice.



Follow us on Telegram

Comentarii