Spitalul Clinic de Boli Infecțioase „Toma Ciorbă” va fuziona cu Spitalul de Dermatologie și Maladii Comunicabile. Un proiect în acest sens a fost aprobat, la inițiativa Ministerului Sănătății, în cadrul ședinței de miercuri, 27 decembrie, a Guvernului. Reorganizarea presupune optimizarea cheltuielilor, eficientizarea proceselor administrative, restructurarea instituțiilor și fortificarea lor, prin investițiile care se vor realiza în infrastructură, capacități și competențe, într-un management comun, având în vedere specificul similar de activitate – tratarea maladiilor contagioase.
Ministerul evidențiază faptul că spitalul de Dermatologie și Maladii Comunicabile lucrează cu o capacitate de doar 40% din fondul activ de paturi, iar Spitalul Clinic de Boli Infecțioase „Toma Ciorbă” nu are secție de terapie intensivă, secție pediatrică, laboratoare performante. Din acest motiv, reorganizarea va soluționa aceste probleme.
Ministerul de resort susține că investițiile și restructurările semnificative la nivelul unităților spitalicești sunt esențiale, având în vedere imperativul consolidării capacităților țării în abordarea urgențelor asociate maladiilor infecțioase și situațiilor epidemiologice. În acest sens, utilizarea eficientă a resurselor ambelor spitale reprezintă o componentă indispensabilă pentru atingerea acestor obiective.
„Aceasta va contribui semnificativ la crearea unui sistem de sănătate solid și pregătit să gestioneze provocările prezente și viitoare și va îmbunătăți condițiile de lucru ale personalului medical, asigurând în același timp o calitate superioară a serviciilor medicale furnizate pacienților”, se arată în nota informtivă prezentată de ministerul de resort.
Proiectul mai prevede și încadrarea Centrului Republican de Reabilitare pentru Copii în sistemul asigurării obligatorii de asistență medicală, fapt ce îi va oferi posibilitatea diversificării programelor de reabilitare după timpul necesar în conformitate cu Programul Individual de Reabilitare.
Acum două săptămâni, angajații celor două instituții și-au exprimat dezacordul față de intenția Ministerului Sănătății de a comasa spitalelor cu specific similar - tratarea maladiilor contagioase. Petiția a fost transmisă la Președinție, Parlament, Guvern, Avocatul Poporului și Ministerului Sănătății. Semnatarii au solicitat implicarea tuturor destinatarilor în vederea neadmiterii închiderii Spitalului de boli infecțioase „Toma Ciorbă”, excluderea din ordinea de zi a proiectului privind fuzionarea celor două instituții medicale; inițierea procedurilor de acces la granturile acordate domeniului de dezvoltare în vederea modernizării și renovării SCBI „Toma Ciorbă” și eficientizarea procedurilor de atragere a investițiilor.
Textele de pe pagina web a Centrului de Investigații Jurnalistice www.anticoruptie.md sunt realizate de jurnaliști, cu respectarea normelor deontologice și sunt protejate de dreptul de autor. Preluarea textelor știrilor și a investigațiilor jurnalistice se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agenții, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat de pe www.anticoruptie.md în primul alineat, iar în cazul posturilor de radio și TV – se citează obligatoriu sursa.
Preluarea integrală a textelor se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil semnat cu Centrul de Investigații Jurnalistice.
Comentarii