Socialiștii și comuniștii se opun reformei justiției. La ce gest au recurs în Parlament pentru a-și exprima dezaprobarea

Mădălin Necșuțu
10/02/2022

Deputații blocului Comuniștilor și Socialiștilor (BECS) au părăsit, joi, sala de ședințe a Parlamentului în semn de protest, după ce majoritatea formată din deputați ai Partidului Acțiune și Solidaritate le-a refuzat cererea de amânare a examinării unui proiect de lege important pentru reforma justiției.

Acest proiect se referă la „pre-vetting”, mai precis etapa premergătoare evaluării extraordinare a magistraților. În această etapă de pre-vetting sunt aleși membrii Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) și Consiliul Superior al Procurorilor (CSP) de către o comisie de șase persoane (trei aleși de Parlament și trei experți internaționali) pe parcurs acestei primăveri, după un concurs de dosare din partea magistraților pentru ambele Consilii.

Anunțul de părăsirii a sălii de plen a fost făcut de vicepreședintele Parlamentului, Vlad Batrîncea, care a subliniat că acest proiect de lege ar primit un șir de critici din partea instituțiilor Consiliului Europei.

„Proiectul conține mai multe formulări neclare, lipsite de mecanisme de reglementare, astfel că acesta trebuie de mai discutat”, a declarat Bătrîncea.

În ciuda afirmațiilor acestuia, portalul Anticorupție.md a scris, miercuri, că de fapt raportul GRECO al Consiliului Europei publicat, miercuri, încurajează accelerarea procedurilor pe partea de „pre-vetting” la CSM și CSP.

Raportul GRECO vorbește despre „progrese esențiale” legate de adoptarea noului cadru constituțional pentru o componență de doisprezece membri a CSM, inclusiv șase judecători aleși de colegii lor și șase membri aleși de Parlament.

„O evaluare externă a tuturor judecătorilor și procurorilor și a membrilor Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) și Consiliului Superior al Procurorilor (CSP), precum și a unui număr de funcționari ai organelor anticorupție este încă avută în vedere pentru a restabili încrederea și a spori calitatea justiției. Acest exercițiu ar trebui să fie proporțional și compatibil cu cerințele independenței judiciare”, susțin autorii raportului.

Proiectul de lege ce prevede evaluarea integrităţii candidaţilor la funcţia de membru al CSM și CSP a fost aprobat în prima lectură, la 21 ianuarie, cu votul a 57 de deputaţi.

„Pentru noi, acest exerciţiu este fundamental pentru că în momentul în care ajungi să ai un CSM curat cu persoane corecte, integre, evident că politica pe care o vor promova ei va fi similară. Vor promova la fel integritatea, vor exclude din sistem judecătorii, procurorii care au probleme de integritate. Săptămâna asta sper să votăm în lectura finală şi, respectiv, cred că implementarea o începem de la 1 martie”, a explicat luni ministrul Justiției, Sergiu Litvinenco, în cadrul emisiunii „Punctul pe Azi” de la TVR Moldova.

Candidaţii vor fi evaluaţi de către o comisie specială alcătuită din şase membri, în baza unor cercetări extinse a activităţii profesionale, a respectării unor standarde de etică, precum şi a lipsei unor acţiuni dubioase, care provoacă suspiciuni de corupţie.

Mădălin Necșuțu
10/02/2022




Textele de pe pagina web a Centrului de Investigații Jurnalistice www.anticoruptie.md sunt realizate de jurnaliști, cu respectarea normelor deontologice și sunt protejate de dreptul de autor. Preluarea textelor știrilor și a investigațiilor jurnalistice se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agenții, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat de pe www.anticoruptie.md în primul alineat, iar în cazul posturilor de radio și TV – se citează obligatoriu sursa.

Preluarea integrală a textelor se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil semnat cu Centrul de Investigații Jurnalistice.



Follow us on Telegram

Comentarii